

Pomysł na wpis o rankingach pracodawców mieliśmy już jakiś czas temu. Także dlatego, że na wielu spotkaniach z klientami musimy odpowiadać na pytania w stylu: 'A który ranking jest najlepszy?’, 'A czemu my jesteśmy tak nisko w rankingu X?’, 'A czy to prawda, że za pierwsze miejsce w rankingu Y trzeba zapłacić?’. I za każdym razem musimy odpowiedzieć tak samo: dobrej odpowiedzi na te pytania zwyczajnie nie ma… Pomysł sobie kiełkował, dojrzewał, aż do wczoraj, kiedy to na Proto.pl ukazała się wiadomość o kolejnym 'rankingu pracodawców’ opublikowanym tym razem przez miesięcznik Glamour. W tym 'rankingu’, do czego przyznaje się sama redakcja… nie ma metodologii. W praktyce oznacza to z pewnością, że człowiek, który popełnił ten tekst, usiadł, wypisał pracodawców, którzy spełniali – w jego subiektywnym odczuciu – kryterium bycia glamour, napisał tekst, skasował wierszówkę i zadowolony zajął się pisaniem o czymś innym. A nam dał świetny pretekst, żeby nasz tekst o rankingach wreszcie skończyć i opublikować.
Pracodawca Roku, Pracodawca Marzeń, Idealny Pracodawca, Firma dla Inżyniera, Badanie Najlepsi Pracodawcy, Great Place to Work, Top Employers, Randstad Awards… To tylko niektóre z tytułów przyznawanych pracodawcom w Polsce. Ich lista z roku na rok się powiększa. Który z nich jest najlepszy, z którego warto korzystać? Naprawdę: to zależy. Algorytm wyboru najlepszego rankingu nigdy nie jest prosty. Dlaczego?
Przede wszystkim: większość rankingów jest nieporównywalna. Nie da się przecież porównać ogólnopolskiego badania, w którym studenci kierunków ekonomicznych spontanicznie wskazują wybranego pracodawcę, z badaniem sprawdzającym poziom satysfakcji z pracy w danej organizacji. Nie da się porównać rankingu, w którym firmy pojawiają się dzięki wskazaniom top of mind, z badaniem, w którym ranking powstaje w oparciu o wcześniej przygotowaną listę, czy tym bardziej z badaniem, do którego firma sama musi się zgłosić (i za nie zapłacić). Wybierając ranking i badanie dla siebie trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czego chcę się dowiedzieć dzięki wynikom ZANIM kupi się raport.
PS. Już jutro ogłoszenie listy studenckich Idealnych Pracodawców. Wszystkim czytelnikom życzymy powodzenia! 🙂